  • Zoro # G500940865
/ea
Key Features
Type
Header
Color
Black
Min. Single Wire Size
30 AWG
Insulation Material
High Temperature Nylon
Max. Voltage
250V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G500940865
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Min. Single Wire Size
30 AWG
Max. Single Wire Size
20 AWG
Max. Insulation Dia.
1.52 mm
Maximum Single Wire Size
20 AWG
Minimum Single Wire Size
30 AWG
Details
Item
Connector
Type
Header
Color
Black
Insulation Material
High Temperature Nylon
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Current
5 A
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Connector Type
Material
Max. Temp.
105°C
For Use With
Plug Housing
Terminal Type
Through Hole - Solder
Hole Center to Center
3 mm
Contact Type
Pin
Current Rating
5 A
Number of Rows
2
Number of Contacts
6
Terminal Finish
Tin-Lead
Flammability Rating
UL 94 V-0