  • Zoro # G300929947
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Contact Current Rating (Max)
24 A
Interlock
With
Contact Base Material
Brass
Contact Mating Area Plating Material
Tin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300929947
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Contact Current Rating (Max)
24 A
Interlock
With
Contact Base Material
Brass
Tin
Screwless Terminal Block
No
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Contact Mount
Through Hole
Stacked Levels
Without
Wire Range
30 to 12 AWG
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Connector System
Wire-to-Board
Circuit Application
Power & Signal
Screw Flange
Without
Connector Style
Header
Screw Material
Housing Material
PA 66
Closed End
Wire Entry Angle
Side
Number of Positions
8
Housing Color
Green
Side Stackable
Yes
Number of Rows
1
Screw Plating Material
Nickel
Centerline (Pitch)
.197 in
Block Type
Stacking w/interlock
Mounting Angle
Straight
Current Rating (Max)
24 A