  • Zoro # G700940559
/ea
Key Features
Color
Black
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
Application
Signal
Current
1 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G700940559
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
8.813 mm
Length
1 in
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
Connector
Color
Black
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
Application
Signal
Current
1 A
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Connection Material
Copper Alloy
Terminal Type
Through Hole
Material
Glass-Filled Nylon/PBT
Max. Temp.
105°C
Features
With Board Standoff and Daisy Chain
Hole Center to Center
2.54 mm
Connector Type
Header
Current Rating
1 A
Number of Rows
2
Number of Contacts
14
Contact Finish
Gold Plated; Gold Flash over Palladium Nickel
Contact Type
Pin
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0