  • Zoro # G500940315
/ea
Key Features
Type
Header
Color
Blue
Insulation Material
Glass-Filled Nylon/Polyester
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G500940315
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
13.94 mm
Length
100.58 mm
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
Connector
Type
Header
Color
Blue
Insulation Material
Glass-Filled Nylon/Polyester
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
Application
Signal
Current
1 A
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Max. Temp.
105°C
Connection Material
Brass, Phosphor Bronze
Connector Type
Material
Hole Center to Center
2.54 mm
Terminal Type
Through Hole
Features
With Ejection Latches
Number of Contacts
64
Contact Finish
Gold Plated
Contact Type
Pin
Current Rating
1 A
Number of Rows
2
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0