  • Zoro # G601037419
/ea
Key Features
Type
Plug, Receptacle
Color
Natural
Insulation Material
Glass-Filled Polyamide
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G601037419
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
0.595 in
Height
15.11 mm
Length
61.47 mm
Max. Insulation Dia.
2.18 mm
Contact Plating Thickness
2 µm
Details
Item
Connector
Type
Plug, Receptacle
Color
Natural
Insulation Material
Glass-Filled Polyamide
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Current
5 A
Standards
CSA; UL 2459; C22.2 No. 182.3
Maximum Operating Temperature
95 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Wire Type
Discrete
Material
Wire Range
18 AWG
Features
Circuit Identification Feature; Stamped and Formed
Connector Type
Terminal Type
Poke-In
Max. Temp.
95°C
Hole Center to Center
6.75 mm
Contact Finish
Matte Tin Plated
Current Rating
5 A
Number of Contacts
2
Number of Rows
1
Contact Type
Pin/Socket
Connector Terminates To
Wire & Cable
Flammability Rating
UL 94 V-0