  • Zoro # G905894008
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G905894008
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
24.9 mm
Contact Plating Thickness
0.76 µm
Details
Max. Temp.
105°C
Application
Signal
Color
Gray
Connector Type
Header
Connection Material
Phosphor Bronze
Terminal Type
Press-Fit
Hole Center to Center
2.5 mm
Material
Glass-Filled Polyester
Features
With Grounding Contact
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Contact Type
Pin
Number of Rows
6
Flammability Rating
UL 94 V-0
Number of Contacts
60
Current Rating
0.7 A