  • Zoro # G601009034
/ea
Key Features
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
20 AWG
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G601009034
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
20 AWG
Max. Insulation Dia.
0.13 in
Contact Plating Thickness
0.76 µm
Details
Item
Connector Contact
Termination Style
Crimp Termination Only
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC
Minimum Operating Temperature
-67 Degrees F
Maximum Operating Temperature
120 Degrees C
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Wire Type
Discrete; Stranded
For Use With
Standard Universal MATE-N-LOK(Socket)
Application
Power
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
7 A