  • Zoro # G600951624
/ea
Key Features
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
18 AWG
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600951624
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Details
Item
Connector Contact
Termination Style
Crimp Termination Only
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL, CSA Listed
Wire Type
Discrete Wire
Application
Power, Wire and Cable
Terminal Orientation
Straight
Contact Plating Material
Nickel
Mounting Type
Cable Mount
Insulation Dia
0.059 to 0.094 in