  • Zoro # G300974862
/ea
Key Features
Coil Voltage
110V DC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Quick Connect
Contact Material
Ag
Contact Limiting Breaking Current
5A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300974862
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Height
1.97 in
Product Width
1.405 in
Product Length
1.55 in
Width Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Height Class (Mechanical)
40 to 50 mm
Length Class (Mechanical)
35 to 40 mm
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
110V DC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Quick Connect
Contact Material
Ag
5A
Contact Voltage Rating
240 VAC
Contact Switching Load (Min)
300mA @ 12V
Contact Limiting Making Current
5A
Operating Temperature Range
-45 to 70°C
Coil Magnetic System
Monostable, DC
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
2200 Vrms
Environmental Category of Protection
RTI
Contact Limiting Continuous Current
5A
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1200 Vrms
Insulation Initial Resistance
100 MΩ
Coil Power Rating DC
1250 mW
Coil Resistance
10000 Ω
Contact Current Class
16 A, 5 to 10 A
Actuating System
DC
Coil Special Features
UL Coil Insulation Class B
Contact Arrangement
3 Form C (CO)
Terminal Type
Solder, Quick Connect
Environmental Ambient Temperature (Max)
70°C
Contact Limiting Short-Time Current
5A
Contact Current Rating (Max)
10A