  • Zoro # G800940497
Black
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Current
8 A
Series
3000
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G800940497
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
1.32 in
Height
31.59 mm
Length
0.591 in
Details
Item
Connector
Color
Black
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Current
8 A
Series
3000
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
V-0
For Use With
Receptacle Housing
Connector Type
Header
Material
Glass-Filled Polyester
Features
Shrouded
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
0.149 in
Terminal Type
Through Hole - Solder
Green Environmental Attribute
Halogen Free
Current Rating
8 A
Contact Type
Tab
Number of Rows
4
Number of Contacts
12
Contact Finish
Gold Plated
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0