  • Zoro # G201018009
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Plating
Tin-Lead
Relay Type
Military/Aerospace Mid-Range
Actuating System
DC
Mounting Type
No Brackets
Terminal Configuration
Solder Pins
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G201018009
UPC #
Country of Origin
United States
Details
Terminal Plating
Tin-Lead
Relay Type
Military/Aerospace Mid-Range
Actuating System
DC
Mounting Type
No Brackets
Terminal Configuration
Solder Pins
Back EMF Suppression
Without
Contact Arrangement
2 Form C, DPDT, 2 C/O
Contact Current Rating
10A
Contact Base Material
Silver Cadmium Oxide
Shock
200G's, 6ms
Vibration
30G's, 33 to 3000Hz
Auxiliary Contacts
Without
Operating Temperature Range
-70 to 125°C
Coil Suppression Diode
Coil Resistance
80 Ω
Product Type
Relay
Enclosure Type
Hermetically Sealed
Coil Magnetic System
Polarized, Monostable
Coil Voltage Rating
12 VDC