  • Zoro # G600927056
/ea
Key Features
Terminal Shape
Fork
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl, PVC
Stud Size
#8
Maximum Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600927056
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.872 in
Barrel Inside Dia.
0.099 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Fork
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl, PVC
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Seam
Closed Barrel
Features
Wire Insulation Support
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Terminal Orientation
Offset, Straight
Contact Plating Material
Tin
Insulation Dia
0.118 to 0.193 in