  • Zoro # G601067423
/ea
Key Features
Wire Connector Style
Inline
Length
51.87 mm
Max. Voltage
600V AC/DC
Max. Temp.
130°C
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Certified and Recognized
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G601067423
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
51.87 mm
Width
12.7 mm
Height
17.5 mm
Details
Item
Connector
Wire Connector Style
Inline
Max. Voltage
600V AC/DC
Max. Temp.
130°C
Standards
For Use With
Plug Housing
Material
Nylon
Color
Red
Terminal Type
Through Hole - Solder
Flammability Rating
UL 94 V-0
Number of Contacts
6
Hole Center to Center
5 mm
Current Rating
7.5 A