  • Zoro # G101068494
/ea
Key Features
Max. Voltage
100V DC
Max. Temp.
105°C
Height
0.23 in
Color
Red
Material
Glass-Filled Polyester
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G101068494
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
0.23 in
Length
9.7 mm
Details
Item
Connector
Max. Voltage
100V DC
Max. Temp.
105°C
Color
Red
Material
Glass-Filled Polyester
For Use With
Printed Circuit Board
Contact Finish
Tin over Nickel
Terminal Type
Through Hole
Hole Center to Center
1.27 mm
Current Rating
1.5 A
Number of Contacts
4
Flammability Rating
UL 94 V-0