  • Zoro # G101069781
/ea
Key Features
Wire Range
28 AWG
Max. Voltage
100V AC/DC
Max. Temp.
105°C
Height
5.1 mm
Material
Glass-Filled Polyester
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G101069781
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
5.1 mm
Length
0.838 in
Contact Plating Thickness
3 to 5 µm
Max. Insulation Dia.
0.035 in
Details
Item
Connector
Wire Range
28 AWG
Max. Voltage
100V AC/DC
Max. Temp.
105°C
Material
Glass-Filled Polyester
Features
With Board Standoff; Shrouded
Color
Red
Contact Type
Pin
Hole Center to Center
1.27 mm
Connector Type
Paddle-Board
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin over Nickel; Tin Plated
Terminal Type
Through Hole; Insulation Displacement Crimp
Connection Material
Phosphor Bronze
Number of Contacts
14
Flammability Rating
UL 94 V-0
Current Rating
1.5 A