  • Zoro # G300940188
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Green
Insulation Material
Glass-Filled PBT
Current
5 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300940188
UPC #
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Contact Plating Thickness
31.5 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Green
Insulation Material
Glass-Filled PBT
Current
5 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Terminal Type
Through Hole
Features
With Strain Relief
Max. Temp.
105°C
Material
Hole Center to Center
2.54 mm
Connection Material
Brass, Copper-Zinc
Number of Contacts
6
Contact Type
Pin
Number of Rows
1
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
5 A
Terminal Finish
Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0