  • Zoro # G300952563
/ea
Key Features
Color
Black
Voltage
300 V
Length
9.061 in
Barrier Strip Style
Dual Barrier
Bottom Termination Style
Printed Circuit Pin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300952563
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
9.061 in
Screw Size
11841
Details
Color
Black
Voltage
300 V
Barrier Strip Style
Dual Barrier
Bottom Termination Style
Printed Circuit Pin
Mounting Angle
Vertical
Top Hardware
Wire Clamp Combo Head
Wire Range
22 to 12 AWG
Number of Rows
1
Operating Temperature Range
-40 to 221 °F
Number of Positions
24
Mounting Ears
Without
Mounting Insert
Without
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Housing Material
Polyamide
Block Style
Flat
Screw Head Type
Wire Clamp Combo Head
Product Type
Barrier Strip
Screw Plating Material
Zinc
Profile
Low
Mounting Options
None
Centerline (Pitch)
.375 in
Terminal Plating Material
Tin
Number of Levels
1
Mounting Bushing
With
Current Rating (Max)
20 A
Terminal Material
Copper Alloy
UL Flammability Rating
UL 94V-0
Screw Material
Steel
Current Rating
20 A