  • Zoro # G900973289
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
6V DC
Current Rating
12 A
Contact Rating (AC)
250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G900973289
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Width
.5 in
Width Class (Mechanical)
12 to 16 mm
Product Height
.618 in
Product Length
1.142 in
Height Class (Mechanical)
15 to 16 mm
Length Class (Mechanical)
25 to 30 mm
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
6V DC
Current Rating
12 A
Contact Rating (AC)
250V AC
Contact Material
AgNi90/10
Insulation Clearance Between Contact & Coil
.394 in
Contact Limiting Continuous Current
12A
Environmental Ambient Temperature (Max)
85°C
Coil Power Rating Class
300 to 400 mW
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1000 Vrms
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
5000 Vrms
Contact Switching Voltage (Max)
400 VAC
Coil Special Features
UL Coil Insulation Class F
Power Relay Type
Standard
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
4000 V
Contact Arrangement
1 Form C (CO)
Insulation Creepage Between Contact & Coil
.394 in
Insulation Creepage Class
8 mm
Contact Current Rating (Max)
12A
Coil Magnetic System
Monostable, DC
Contact Voltage Rating
250 VAC
Coil Resistance
90 Ω
Contact Number of Poles
1
Insulation Special Features
Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Limiting Breaking Current
12A
Insulation Clearance Class
8 mm
Contact Limiting Making Current
25 A
Environmental Ambient Temperature Class
70 to 85°C
Contact Limiting Short-Time Current
12A
Coil Power Rating DC
400 mW
Environmental Category of Protection
RTIII
Contact Current Class
10 to 20 A, 16 A