  • Zoro # G201034603
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Through Hole
Number of Pins
2
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
1 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G201034603
UPC #
Country of Origin
Mexico
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Through Hole
Number of Pins
2
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
1 A
Contact Rating (DC)
0.4 A @ 24V DC
Contact Material
Ruthenium
Number of Poles
Power Consumption - Relay
50 to 288 mW
Features
Diode; Reed Contacts; Standard Type
Switching Voltage
200 VAC, 200 VDC
Protection Category
RTIII
Contact Rating
.4 A
Operating Temp. Range
-40 to 85°C
Coil Resistance
500 Ω
Contact Limiting Short-Time Current
.4 A
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Making Current
Contact Limiting Continuous Current
1A
Switching Current
10mA @ .01V
Contact Voltage Rating
24 VDC