  • Zoro # G700973526
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
26.5V DC
Current Rating
5 A
Contact Form
DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G700973526
UPC #
Country of Origin
India
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
26.5V DC
Current Rating
5 A
Contact Form
DPDT
Actuating System
DC
Coil Power Rating (DC)
1003 mW
Transistor Driver
Without
MOSFET Driver
Without
Coil Latching
Coil Resistance
700 Ω
Input Voltage
26.5 VDC
Coil Polarity Protection Diode
Coil Magnetic System
Non-Polarized, Monostable
Shock
100G's, 6ms
Vibration
20G's, 10 to 2000Hz
Coil Suppression Diode
Enclosure Type
Hermetically Sealed
Contact Current Rating
5A
Contact Arrangement
2 Form C, DPDT, 2 C/O
Relay Type
Military/Aerospace High Performance
Operating Temperature Range
-65 to 125°C