  • Zoro # G501025127
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
PCB
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
8 A
Contact Rating (AC)
8A @ 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G501025127
UPC #
Country of Origin
Czechia
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
Electrical Connection
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
8 A
Contact Rating (AC)
8A @ 250V AC
Contact Material
AgSnO
Number of Poles
1
Power Consumption - Relay
245 mW
Insulation Creepage
8 mm [ .315 in ]
Dielectric Voltage
5000 Vrms Coil and Contact; 1000 Vrms Open Contacts
Switching Voltage
400V AC
Insulation Clearance
8 mm [ .315 in ]
Protection Category
RTII
Contact Rating
8A
Contact Voltage Rating
250V AC
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Short-Time Current
8A
Contact Limiting Making Current
8A
Contact Limiting Breaking Current
8A
Coil Resistance
2350 Ω
Contact Limiting Continuous Current
8A
Operating Temp. Range
50 to 70°C