  • Zoro # G001017752
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
PCB
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
8 A
Contact Rating (DC)
0.333 A @ 30V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G001017752
UPC #
Country of Origin
China
Details
Item
Power Relay
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
8 A
Contact Rating (DC)
0.333 A @ 30V DC
Features
UL Coil Insulation Class B, Sensitive Version
Power Consumption - Relay
200 mW
Number of Poles
1
Contact Material
AgSnO2
Contact Limiting Breaking Current
8A
Switching Current
100mA @ 5V
Contact Limiting Making Current
8A
Insulation Clearance
.303 in
Switching Voltage
277 VAC, 30 VDC
Contact Limiting Short-Time Current
8A
Operating Temp. Range
50 to 70°C
Coil Resistance
125 Ω
Dielectric Voltage
4000 Vrms Coil and Contact; 750 Vrms Open Contacts
Contact Voltage Rating
30 VDC, 250 VAC
Insulation Creepage
.37 in
Protection Category
RTIII
Contact Rating
0.333333333333333A
Contact Limiting Continuous Current
8A