  • Zoro # G401017048
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
16 A
Contact Material
AgNi90/10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G401017048
UPC #
Country of Origin
Austria
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
16 A
Contact Material
AgNi90/10
Features
UL Coil Insulation Class F
Number of Poles
1
Power Consumption - Relay
403 mW
Contact Rating
16A
Contact Limiting Breaking Current
16A
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Making Current
30A
Protection Category
RTII
Contact Limiting Continuous Current
16A
Switching Voltage
400V AC
Dielectric Voltage
5000 Vrms Coil and Contact; 1000 Vrms Open Contacts
Coil Resistance
62 Ω
Contact Voltage Rating
250V AC
Contact Limiting Short-Time Current
16A
Operating Temp. Range
70 to 85°C
Insulation Creepage
10 mm [ .394 in ]
Insulation Clearance
10 mm [ .394 in ]