  • Zoro # G600927216
/ea
Key Features
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
8 AWG
Insulation Type
Vinyl
Stud Size
#10
Maximum Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600927216
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
8 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.187 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Features
Wire Insulation Support
Wire Type
Stranded, Regular Wire
Seam
Standard, Closed Barrel
Terminal Orientation
Offset, Straight
Contact Plating Material
Tin, Copper
Insulation Dia
8.38 mm