  • Zoro # G300926700
/ea
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300926700
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
3/8 in
Overall Length
1.28 in
Barrel Inside Dia.
0.153 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Seam
Standard, Closed Barrel
Contact Plating Material
Copper, Tin
Insulation Dia
0.105 to 0.15 in