  • Zoro # G300927486
/ea
Key Features
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
#4
Maximum Voltage
300 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300927486
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#4
Overall Length
0.703 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
170 Degrees C
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Features
Sheared Terminal
Seam
Long, Closed Barrel
Terminal Orientation
Straight
Contact Plating Material
Copper, Tin
Insulation Dia
0.115 to 0.17 in