  • Zoro # G300927110
/ea
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
#6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
326886
Zoro #
G300927110
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1.052 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Seam
Closed Barrel
Contact Plating Material
Copper, Tin
Insulation Dia
0.15 to 0.23 in