  • Zoro # G300927561
/ea
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
14 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
#8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300927561
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
1.05 in
Barrel Inside Dia.
0.253 to 0.263 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Seam
Standard, Closed Barrel
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Features
Heavy Duty
Contact Plating Material
Copper, Tin
Terminal Orientation
Straight
Insulation Dia
3.81 to 6.35 mm