  • Zoro # G300975739
/ea
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
M6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300975739
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
M6
Barrel Inside Dia.
0.252 in
Overall Length
1.33 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Seam
Standard, Closed Barrel
Contact Plating Material
Copper, Tin
Terminal Orientation
Straight
Insulation Dia
0.15 to 0.25 in