  • Zoro # G600942844
/ea
Key Features
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl, PVC
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Wire Type
Stranded, Regular Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600942844
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
16 AWG
Stud Size
M6
Overall Length
1.102 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl, PVC
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Wire Type
Stranded, Regular Wire
Features
Sheared Terminal
Seam
Standard, Closed Barrel
Contact Plating Material
Tin, Copper
Insulation Dia
0.106 to 0.142 in