  • Zoro # G205866125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Screw, Socket
Electrical Connection
Solder
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
2 A
Features
Standard Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G205866125
UPC #
Country of Origin
Germany
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Screw, Socket
Electrical Connection
Solder
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
2 A
Features
Standard Type
Contact Material
Ag
Power Consumption - Relay
647 mW
Number of Poles
2
Coil Type
Monostable, DC
Dielectric Voltage
1000 Vrms Coil and Contact; 500 Vrms Open Contacts
Contact Rating
2A
Contact Limiting Breaking Current
2A
Coil Resistance
325 Ω
Switching Voltage
125 VAC [ 150 VDC ]
Protection Category
RTV
Contact Voltage Rating
125 VAC [ 150 VDC ]
Contact Limiting Making Current
2A
Contact Limiting Continuous Current
2A
Contact Limiting Short-Time Current
2A
Operating Temp. Range
-40 to 70 °C
Description
Power/Signal Relay, 4 Form C, Dpdt, Momentary, 0.047A (Coil), 150Vdc (Coil), 647Mw (Coil), 2A (Contact), 150Vdc (Contact), Dc Input, Ac/Dc Output, Socket Mount