  • Zoro # G300974817
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Wire Range
30 to 12 AWG
Side Stackable
No
Block Type
Spring Terminal Block
Operating Temperature Range
-40 to 110°C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300974817
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Wire Range
30 to 12 AWG
Side Stackable
No
Block Type
Spring Terminal Block
Operating Temperature Range
-40 to 110°C
Contact Base Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Contact Current Rating (Max)
16 A
Connector System
Wire-to-Board
Wire Protection
With
Current Rating (Max)
16 A