  • Zoro # G600939530
/ea
Key Features
Type
Header
Wire Connector Style
Square Grid
Color
Red
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600939530
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
15.49 mm
Height
14.35 mm
Length
27.69 mm
Details
Item
Connector
Type
Header
Wire Connector Style
Square Grid
Color
Red
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Current
7.5 A
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized and Certified
Maximum Operating Temperature
130 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Terminal Type
Through Hole - Solder
For Use With
Receptacle Housing
Material
Connector Type
Max. Temp.
130°C
Hole Center to Center
0.197 in
Number of Contacts
6
Contact Type
Socket
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
7.5 A
Number of Rows
3
Flammability Rating
UL 94 V-0