  • Zoro # G300930035
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Stacked Levels
Without
Block Type
Stacking w/interlock
Contact Base Material
Brass
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300930035
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
PCB Tail Length
.15 in
Screw Size
M3
Details
Voltage
300 VAC
Stacked Levels
Without
Block Type
Stacking w/interlock
Contact Base Material
Brass
Printed Circuit Board
Threaded Flange
Current Rating (Max)
17.5 A
Screw Material
Housing Material
PA 66
Contact Mount
Through Hole
Contact Current Rating (Max)
17.5 A
Circuit Application
Power & Signal
Number of Positions
2
Screw Flange
Wire Protection
With
Housing Color
Green
Mounting Angle
Straight
Connector System
Wire-to-Board
Wire Range
30 to 12 AWG