  • Zoro # G800930122
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
PCB Tail Length
.138 in
Screw Size
M3
Connector Style
Header
Screw Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G800930122
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
PCB Tail Length
.138 in
Screw Size
M3
Details
Voltage
300 VAC
Connector Style
Header
Screw Material
Brass
Operating Temperature Range
-40 to 110°C
Number of Rows
1
Housing Color
Green
Screw Plating Material
Nickel
Housing Material
PA 66
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Contact Mount
Through Hole
Wire Entry Angle
Top
Block Type
Stacking w/interlock
Connector System
Wire-to-Board
Screwless Terminal Block
No
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Number of Positions
2
Threaded Flange
Without
Connector Mounting Type
Board Mount
Current Rating (Max)
13.5 A
Interlock
With
Centerline (Pitch)
.2 in
Contact Base Material
Stacked Levels
Without
Wire Range
30 to 16 AWG
Side Stackable
Yes
Circuit Application
Power & Signal
Wire Protection
With
Closed End
Mounting Angle
Straight
Screw Flange
Contact Current Rating (Max)
13.5 A