  • Zoro # G000930175
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Wire Protection
With
Contact Current Rating (Max)
300 A
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Screw Size
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G000930175
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Wire Protection
With
Contact Current Rating (Max)
300 A
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Centerline (Pitch)
.197 in
Housing Material
PA 66
Interlock
Screwless Terminal Block
No
Closed End
Without
Block Type
Stacking w/interlock
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Side Stackable
Yes
Circuit Application
Power & Signal
Stacked Levels
Without
Wire Range
30 to 16 AWG
Number of Positions
5
Connector System
Wire-to-Board
Screw Flange
Current Rating (Max)
13.5 A