  • Zoro # G500930095
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Screw Size
M3
Screwless Terminal Block
No
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Housing Material
PA 66
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G500930095
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Screwless Terminal Block
No
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Housing Material
PA 66
Screw Material
Brass
Screw Plating Material
Nickel
Block Type
Stacking w/interlock
Centerline (Pitch)
.197 in
Wire Protection
With
Contact Base Material
Brass
Closed End
Without
Connector Style
Header
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Number of Positions
5
Side Stackable
Yes
Circuit Application
Power & Signal
Contact Current Rating (Max)
13.5 A
Wire Range
30 to 16 AWG
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Connector System
Wire-to-Board
Mounting Angle
Straight
Current Rating (Max)
13.5 A