  • Zoro # G300929978
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Wire Range
30 to 14 AWG
Current Rating (Max)
12A
Screwless Terminal Block
No
Connector Style
Header
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300929978
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Wire Range
30 to 14 AWG
Current Rating (Max)
12A
Screwless Terminal Block
No
Connector Style
Header
Connector System
Wire-to-Board
Number of Positions
4
Mounting Angle
Straight
Screw Plating Material
Nickel
Circuit Application
Power & Signal
Housing Color
Green
Screw Flange
Without
Contact Mount
Through Hole
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Number of Rows
1
Contact Current Rating (Max)
12A
Centerline (Pitch)
.1499 in
Interlock
With
Screw Material
Brass
Block Type
Stacking w/interlock
Wire Protection
With
Connector Mounting Type
Board Mount
Wire Entry Angle
Side
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Contact Base Material
Brass
Operating Temperature Range
-40 to 110°C