  • Zoro # G300930028
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Wire Entry Angle
Side
Number of Positions
25
Centerline (Pitch)
.197 in
Screw Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300930028
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Screw Size
M3
Details
Voltage
300 VAC
Wire Entry Angle
Side
Number of Positions
25
Centerline (Pitch)
.197 in
Screw Material
Brass
Housing Material
Polyamide 6.6 GF
Current Rating (Max)
12A
Screw Flange
Without
Mounting Angle
Vertical, Right Angle
Contact Base Material
Phosphor Bronze
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Number of Rows
1
Connector & Contact Terminates To
Wire & Cable
Side Stackable
No
Screw Plating Material
Nickel
Block Type
Special Plug
Screwless Terminal Block
Yes
Connector Style
Plug
Marking Color
Black
Wire Range
30 to 12 AWG