  • Mfr # NHN2.00BK25
  • Zoro # G0391991
/ea
Key Features
Inside Diameter
2 in
For Maximum Bundle Diameter
2-1/2 in
Wall Thickness
0.05 in
Material of Construction
Nylon
Sleeve Construction
Braided
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NHN2.00BK25
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Inside Diameter
2 in
For Maximum Bundle Diameter
2-1/2 in
Wall Thickness
0.05 in
Length
25 ft
For Minimum Bundle Diameter
1.75 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Nylon
Sleeve Construction
Braided
Color
Black
Standards
RoHS, RU Certified
Temp. Range
-49 Degrees to 302 Degrees F
Description/Special Features
Heavy Duty
Wire and Cable Sleeving Closure Type
No Closure
For Use With
Cables, Hoses
Closure Type
No Closure
Properties
Abrasion Resistant, Cut Resistant
Min. Operating Temperature
-49 Degrees F
Expandable
Yes
Max. Operating Temperature
302 Degrees F
Description
Braided Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Sleeve Construction Braided, Material of Construction Nylon, Max. Operating Temperature 302 Degrees F, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 0.05 in, Color Black, Length 25 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Description/Special Features Heavy Duty, Expandable Yes, Standards RoHS, RU Certified, For Maximum Bundle Diameter 2.5 in, For Minimum Bundle Diameter 1.75 in, Min. Operating Temperature -49 Degrees F