  • Mfr # TTN0.75SV50
  • Zoro # G1201995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Diameter
3/4 in
For Maximum Bundle Diameter
3/4 in
Wall Thickness
0.03 in
Length
50 ft
Material of Construction
Fiberglass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TTN0.75SV50
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Inside Diameter
For Maximum Bundle Diameter
Wall Thickness
0.03 in
Length
50 ft
For Minimum Bundle Diameter
0.5 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Coated; Braided
Color
Silver
Wire and Cable Sleeving Closure Type
No Closure
Temp. Range
-76 Degrees to 500 Degrees F
Description/Special Features
Extreme Temperature Resistant
Standards
FAR-25, RoHS
For Use With
Cables, Hoses, Wires
Closure Type
Adhesive Seal
Properties
Heat Reflective, Thermal Protection
Max. Operating Temperature
1,200 Degrees F
Min. Operating Temperature
-76 Degrees F
Expandable
No
Description
Sleeving, Properties Heat Reflective, Thermal Protection, Sleeve Construction Coated, Braided, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 1,200 Degrees F, Inside Diameter 3/4 in, Wall Thickness 0.03 in, Color Silver, Length 50 ft, Closure Type Adhesive Seal, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature-Resistant, Expandable No, Standards FAR-25, RoHS, For Maximum Bundle Diameter 0.75 in, For Minimum Bundle Diameter 0.5 in