  • Mfr # T6F1.25SV
  • Zoro # G0781715
/ea
Key Features
For Maximum Bundle Diameter
1-1/4 in
Wall Thickness
0.04 in
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Coated
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T6F1.25SV
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Inside Diameter
1-1/4 in
For Maximum Bundle Diameter
Wall Thickness
0.04 in
Length
4 ft
Width
6-11/16"
For Minimum Bundle Diameter
1 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Coated
Color
Silver
Standards
FAR-25, RoHS
Wire and Cable Sleeving Closure Type
Adhesive Seal
Temp. Range
-40 Degrees to 400 Degrees F
Description/Special Features
Extreme Temperature Resistant, Radiant Heat Reflection
For Use With
Cables and Lines, Wire Bundles
Closure Type
Adhesive Seal, Self Wrap
Properties
Abrasion Resistant, Cut Resistant
Box S Put Up/4' Pcs.
10
Box XS Put Up/4' Pcs.
6
Box L Put Up/4' Pcs.
63
Box M Put Up/4' Pcs.
20
Max. Operating Temperature
400 Degrees F
Expandable
No
Min. Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Sleeve Construction Coated, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 400 Degrees F, Inside Diameter 1 1/4 in, Wall Thickness 0.04 in, Color Silver, Length 48 in, Closure Type Adhesive Seal, Self Wrap, For Use With Cables and Lines, Wire Bundles, Description/Special Features Extreme Temperature-Resistant, Radiant Heat Reflection, Expandable No, Standards FAR-25, RoHS, For Maximum Bundle Diameter 1.25 in