  • Mfr # FIN2.25RD25
  • Zoro # G0836394
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Maximum Bundle Diameter
2-1/4 in
Wall Thickness
0.07 in
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Coated
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FIN2.25RD25
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Inside Diameter
2-1/4 in
For Maximum Bundle Diameter
Wall Thickness
0.07 in
Length
25 ft
For Minimum Bundle Diameter
2 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Coated
Color
Red
Description/Special Features
Extreme Temperature Resistant, Moisture Resistant
Wire and Cable Sleeving Closure Type
No Closure
Temp. Range
-94 Degrees to 500 Degrees F
For Use With
Cables, Hoses, Wires
Standards
RoHS
Closure Type
No Closure
Properties
Abrasion Resistant, Cut Resistant, Heat Resistant
Max. Operating Temperature
500 Degrees F
Expandable
No
Min. Operating Temperature
-94 Degrees F
Description
Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Heat Resistant, Sleeve Construction Coated, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 500 Degrees F, Inside Diameter 2 1/4 in, Wall Thickness 0.07 in, Color Red, Length 25 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature-Resistant, Moisture-Resistant, Expandable No, Standards RoHS, For Maximum Bundle Diameter 2.25 in, For Minimum Bundle Diameter 2 in