  • Mfr # 43.653.61.375B
  • Zoro # G8330000
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nose Style
Standard
Taper Size
CAT40
Projection
3.75 in
Nose Dia.
1-1/2"
Max. Speed
25,000 RPM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
43.653.61.375B
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Taper Size
CAT40
Nose Dia.
1-1/2"
Nose Diameter
1.5 in
Bore Diameter
0.625 in
Details
Item
End Mill Holder and Adapter
Nose Style
Standard
Projection
3.75 in
Max. Speed
25,000 RPM
Measurement System
Inch
For Shank Type
Straight
Standards
Techniks Certified
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Contact Type
Dual Contact
Balance Rating
G6.3
Product Type
End Mill Holder
Coolant Supply
Coolant Channel, Coolant Through-Spindle
Bore Tolerance
H5
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Speed - Maximum
Description
End Mill Holder and Adapter, Taper Size CAT40, Projection 3.75 in, Nose Dia. 1-1/2 In., Measurement System Inch