  • Mfr # 22295-10T
  • Zoro # G1944176
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Type
Taper
Overall Length
40.00mm
Taper Size
CAT50
Collet Series
ER20
Shank Dia.
0.5120"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
22295-10T
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
40.00mm
Taper Size
CAT50
Shank Dia.
0.5120"
Nut Dia.
1.3400"
Max. Body Dia.
33.00mm
Head Dia.
33.00mm
Max. Bore Dia.
18.00mm
Size Increments
0.0390"
Nut Diameter
1.34 in
Outside Diameter - Maximum
2.75 in
Nose Diameter
3.88 in
Compatible Collet Size - Maximum
0.51 in
Shank Diameter
0.51 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER20
Max. Collet Capacity
0.5120"
Projection
10 in
For Use With
CNC Machining
Material - Machining
Carbon Steel
Compatible with Product Type
Collets, Collet Nuts
Features
000 RPM at G2.5, Balanced to 25, PowerCOAT Nut Included for 75% more Clamping Power, T.I.R. 0.0001" Measured from Taper to Collet Pocket
For Shank Type
Straight
Coolant Fed
Coolant Through
Application
Coolant Thru, Drilling, High-Speed, Milling
Shank Type - Machining
Straight
Face Shape
Round
Measurement System
Metric
TIR Max.
0.0002"
Color
Silver
Taper Angle
8 Degrees
Number of Slots
16
Compatible Backup Screw Model Number
Compatible Nut Model Number
Includes Coolant Screws
Coolant Screws Included
Included Nut Type
Hex
Product Type
CAT Collet Chuck
T.I.R. Tolerance
0 in
Speed - Maximum
25,000 RPM
Compatible Collet Series
Balance Rating
G2.5
Coolant Supply
Coolant Through-Spindle
Compatible Collet Wrench
Contact Type
Single Contact
Includes Nut
Nut Included
Description
Collet Chuck, Taper Size CAT50, Max. Collet Capacity 0.5120 In., Projection 10 in, ER20