  • Mfr # 22911-2.5B
  • Zoro # G1655836
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
CAT40
Lock Screw Thread Size
1/4-28
Dimension Type
SAE
Projection
2.5 in
Nose Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
22911-2.5B
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Taper Size
CAT40
Lock Screw Thread Size
1/4-28
Dimension Type
SAE
Bore Dia.
1/4 in
Nose Dia.
0.7800 in
Thread Size
Overall Diameter
2 1/2 in
Body Width
1.75 in
Set Screw Thread Size
1/4 in
Nose Diameter
0.78 in
Body Diameter
1.75 in
Bore Diameter
0.25 in
Details
Item
End Mill Holder
Projection
2.5 in
Nose Type
Standard
End
Single
Coolant Through
Yes
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Inch
End Type
Single End
Product Type
End Mill Holder
Contact Type
Single Contact
Bore Tolerance
H5
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Speed - Maximum
15,000 RPM
Coolant Supply
Coolant Channel, Coolant Through-Spindle
Balance Rating
G6.3
Description
End Mill Holder, Taper Size CAT40, Bore Dia. 1/4 in, Projection 2.5 in, Nose Dia. 0.7800 in, Measurement System Inch, End Type Single End