  • Mfr # 22915-2.5B
  • Zoro # G1655678
Key Features
End
Single
Bore Dia.
3/8 in
Nose Type
Standard
Lock Screw Thread Size
3/8-24
Taper Size
CAT40
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
22915-2.5B
Dimensions
Bore Dia.
3/8 in
Lock Screw Thread Size
3/8-24
Taper Size
CAT40
Dimension Type
SAE
Nose Dia.
1 in
Thread Size
Body Diameter
1.75 in
Nose Diameter
1 in
Set Screw Thread Size
Body Width
1.75 in
Overall Diameter
2 1/2 in
Bore Diameter
0.375 in
Details
End
Single
Nose Type
Standard
Projection
2.5 in
Coolant Through
Yes
Shank Type - Machining
Taper
Features
End Type
Single End
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Description
End Mill Holder, Taper Size CAT40, Bore Dia. 3/8 in, Projection 2.5 in, Nose Dia. 1 in, Measurement System Inch, End Type Single End