  • Mfr # 22947-2.62B
  • Zoro # G1654591
Taper Size
CAT50
Bore Dia.
1-1/4 in
Dimension Type
SAE
Nose Dia.
2-1/2 in
Lock Screw Thread Size
3/4-16
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
22947-2.62B
Taper Size
CAT50
Bore Dia.
1-1/4 in
Dimension Type
SAE
Nose Dia.
2-1/2 in
Lock Screw Thread Size
3/4-16
Thread Size
Bore Diameter
1.25 in
Nose Diameter
2.5 in
Body Width
2.75 in
Body Diameter
2.75 in
Set Screw Thread Size
3/4 in
Overall Diameter
3 7/8 in
Details
Nose Type
Stubby
Projection
2.62 in
Item
End Mill Holder
End
Single
Coolant Through
Yes
Shank Type - Machining
Taper
Features
End Type
Single End
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Description
End Mill Holder, Taper Size CAT50, Bore Dia. 1-1/4 in, Projection 2.62 in, Nose Dia. 2-1/2 in, Measurement System Inch, End Type Single End