  • Zoro # G1653605
/ea
Key Features
Overall Length
43 mm
Material
Steel
Features
All Mating Surfaces Precision Ground, Hardened for Maximum Longevity
Knob Dia.
0.590"
Neck Dia.
7.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
17812
Zoro #
G1653605
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
43 mm
Knob Dia.
0.590"
Neck Dia.
7.00mm
Thread Size
M12
Flange to Angle Length
0.3140 in
Shoulder Dia.
16.5mm
Flange to Knob Length
0.905 in
Flange Thickness
12.5 mm
Taper Size
BT30
Angle Radius
90 Degrees
Knob Outside Dia.
0.5900 in
Neck Diameter
7 mm
Flange to Beginning of Knob Length
8 mm
Knob Outside Diameter
11 mm
Flange to End of Knob Length
23 mm
Details
Item
Retention Knob
Material
Steel
Features
Coolant Through
No
Angle
30 to 90 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Retention Knob, Taper Size BT30, Thread Size M12, Angle Radius 90 Degrees , Knob Outside Dia. 0.5900 in, Coolant Fed Non-Coolant Through, Features All Mating Surfaces Precision Ground, Hardened for Maximum Longevity