  • Zoro # G8328165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
HSK100A
Hole Dia.
3/8"
Projection
1.6500"
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Dia.
3/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
39311
Zoro #
G8328165
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Taper Size
HSK100A
Hole Dia.
Shank Dia.
Overall Length
34.00mm
Tool Depth
6-1/4"
Nose Dia.
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
1.6500"
Coolant Fed
Coolant Through
Balanced to RPM
25,000 RPM
Compatible with Product Type
Cutting Tools
Features
Maximum T.I.R. only 0.0001"